Genç Öncüler Kısa Film Yarışmasında Ödüller Sahiplerini Buldu

#

Genç Öncüler Gençlik Hareketi tarafından bu sene ilk defa düzenlenen ve Türkiye’nin sinema rehberi sinefesto.com tarafından desteklenen “evsizler” temalı kısa film yarışmasında ödüller muhteşem bir organizasyonla sahiplerini buldu.

Fatih Ali Emiri Kültür Merkezinde düzenlenen geceye çok sayıda davetli katıldı.

Program Abdulkadir Akargöl’ün güzel kıraati ile sözlerin en güzeli Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Akabinde Umran Kültür ve Medeniyet Hareketi tarafından hazırlanan “Küreselleşen dünyada gelir adaletsizliği” sinevizyon gösterimi  salonda duygu dolu anların yaşanmasına sebep oldu. Sinevizyon gösteriminin ardından Genç Öncüler Hareketi adına selamlama konuşmalarını yapmak üzere sahneye çıkan Genç Öncüler Hareketi Genel Başkanı Aşkın Özcan  şu sözleri kaydetti;  “Evsizlik problemi Avrupa’da adeta kangrene dönüşmüş  durumdadır.  Türkiye’de ise yavaş yavaş bu yönde olumsuz bir gidişatın gözlemlendiği kronik bir problemimiz olarak önümüzde duruyor. Bu meseleye akademimiz çok fazla eğilmemiş maalesef. En son 5 sene önce yapılan araştırmalara göre İstanbul’da yaklaşık 10 bin Türkiye genelinde ise yaklaşık 70 bin evsizimiz bulunmaktadır. Öncelikle bu problemin farkına varmak durumundayız. Her çözümün ilk aşaması problemin farkına varmadır. Daha sonra resmi ve sivil organizasyonlar ile problemin üstüne gitmeli ve bu sorun kangrene dönüşmeden çözüm üretmemiz gerekmektedir. Biz gerçekleştirdiğimiz bu yarışma ile problemin farkına varılması yolunda bir adım attığımızı düşünüyoruz.  Geleceğimiz adına problem olarak gördüğümüz birçok meseleyi, gündeme taşıdık ve taşımaya çalışıyoruz. Sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerimizle zamanın ruhunu okuyarak, gençlerimizi eğitmek ve şuurlu bir nesil yetiştirmek, öncelikli hedeflerimiz arasındadır. Ayrıca inandığımız değerleri yansıtan sinema filmlerine, bilgisayar oyunlarına, reklamlara ihtiyacımız var. Bu yarışma sonucunda ortaya çıkan eserlerin bu ihtiyaca cevap olarak ortaya çıkmış güzel eserler olarak gördüğümü ifade etmek istiyorum.”

Törende konuşan Sinefesto imtiyaz sahibi Muhammed Uyar ise her zaman bu tip projelerin içerisinde yer aldıklarını, ilk kez düzenlenmesine rağmen yarışmaya 50 filmin başvurmasının, organizasyon için başarı olduğunu söyledi. Yarışmanın önümüzdeki yıl daha çok kişiye ulaşacağına inandığını dile getiren Uyar, “Toplumumuz bu tip konulara duyarlı. Evsizlerden esirgediğimiz şeylerin en başına ise ‘selam’ geliyor. Bir kez ‘nasılsın?’ demiyoruz. Evsizlerle ne kadar ilgilenirsek, bu sorun o kadar hızlı ortadan kalkacaktır” ifadelerini kullandı.

Törende söz alan Ak Parti İstanbul Milletvekili Hasan Turan duygu yüklü bir konuşma gerçekleştirdi. Turan şu sözleri kaydetti; “Gençliğimizin Genç Öncüler’i olan abilerimize ve onları takip eden günümüzün Genç Öncüler’ine toplumsal sosyal farkındalık oluşturan bir temada  yarışma tertipledikleri için teşekkür ediyorum. Sokakta yaşayan çocuklarımızın, vatandaşlarımızın kendi istek ve arzularıyla yaşama uygun olmayan mekanlarda yaşamayı tercih ettiklerini düşünmüyorum. Onların bu duruma sürüklenmelerinde toplumun da ciddi bir payı olduğunu düşünüyorum. Bu yüzden sokaklarda yaşayan her insanın mağduriyetinde bizlerinde vebali var. Bu insanlarımıza sahip çıkacak olan uygulamaları geliştirmek zorundayız. Benim en yakın arkadaşlarımdan birinin oğlu bonzai isimli maddeye alıştı ve sokaklarda yaşamaya başladı. Gözlerimizin önünde, yanı başımızda yaşanıyor bu olaylar. Hepimizin kendini sorumlu hissetmesi gerekiyor.”

Konuşmaların ardından ödül alan filmlerin gösterimlerine geçildi. Genç Öncüler Özel Ödülü “Misafir” filmi ile Ahmet Bikiç’in, 3.lük ödülü “Ölüler Parkı” filmi ile Mazhar Yıldız’ın, 2.lik ödülü “Kesik” filmi ile İhsan Orçun Miroğlu’nun, 1.lik ödülü ise  “Deli Seyfullah Destanı” isimli filmi ile Bünyamin Duranoğlu’nun oldu.  Gecenin yıldızı ise “Kesik” filminin başrol oyuncusu küçük Emircan oldu. Emircan gösterdiği performans ile salondan büyük alkış alarak sahneye çağrıldı.  Finale kalan ‘Mama’, ‘Yağmurlu Bir Gece’, ‘Bir Varmış Bir Yokmuş’, ‘Adem’in Hikayesi’, ‘Ev’ filmleri ise mansiyon ödülü aldı.

Yarışmada birinciye 7 bin, ikinciye 4 bin, üçüncüye 2 bin lira ödül verilirken, Jüri Özel Ödülü ve Genç Öncüler Ödülü’nü kazanan yapımların sahipleri de biner lira ile ödüllendirildi. Ödül gecesine Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mimar Kadir Topbaş, Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş bir metin göndererek yarışmada ödül alan yarışmacıları tebrik edip, misafirleri selamladılar. Ödül gecesi yarışmada emeği bulunan tüm isimlerin sahnede toplu fotoğraf çektirmesi ile son buldu.