TANIŞALIM

Başlangıçta kısa film vardı...

Teknolojiyle var olan yedinci sanat sinema, ilk olarak kısa filmler vasıtasıyla seyircilerle buluştu. Tekniğin ilerlemesi uzun metrajlı filmlerin üretilmesine ve seyircilerle buluşmasının zeminini hazırlasa da, kısa film ayrı bir tür olarak varlığını sürdürmeye devam ediyor.

2016 yılında Genç Öncüler Kısa Film Yarışması olarak başladığımız yolculuğumuza Kısa'dan Hisse olarak devam ediyoruz. Evsizler, bireyselleşme ve aile, güven ve birlikte yaşama kültürü temalı filmlerin yarıştığı ve dereceye giren filmlerin gösterimleri ile sinema söyleşileriyle zenginleşen Kısa'dan Hisse, beşincisinden itibaren tema sınırlaması olmaksızın nitelikli filmlerin ödüllendirildiği bir platform olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Kısa'dan Hisse, sinema sanatının çekirdeğini teşkil eden kısa filmin üretimini teşvik etmek, genç film yönetmenlerinin fikirlerinin esere dönüşmesine öncülük ederek gelişimlerine katkı sağlamak, Türk sinemasına yeni sanatçıların yetişmesine katkı sunmayı kendisine hedef olarak seçmiştir.

Kısa film yoluyla sinema kültürünü yaygınlaştırmak, yerli kimliğini taşıyan evrensel hüviyete sahip eserlerin üretilmesine ödüller, söyleşi ve açık oturumlarla katkı sunmak, sinemaya ilgi duyan üniversite ve lise öğrencisi genç sinemacı adaylarının ve sinemaya gönül verenlerin mesleki ve sanatsal gelişmelerine destek olmak ve nitelikli eserlerin seyirciyle buluşmasına zemin hazırlamak hedeflerimiz arasındadır.

Özgürlüğünün ve özgünlüğünün farkında olarak tekrar ediyoruz: Başlangıçta kısa film vardı.