8.Kısa'dan Hisse Kısa Film Festivali Ana Jüri

#

8.Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali başlıyor 9- 16 Kasım AKM Yeşilçam Sineması'nda seni bekliyor…

Yarışmamızın ana jürisinde beş önemli isim bulunuyor. Jüri başkanı yönetmen- yapımcı Mehmet Bahadır Er, yönetmen Bekir Bülbül, yönetmen Elif Sözen, senarist- yazar Güven Adıgüzel ile akademisyen Zeynep Merve Uygun'a finale kalan filmleri izleyip titizlikle değerlendirecekleri için teşekkür ederiz :)

Mehmet Bahadır Er (Yönetmen-Yapımcı)

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Sinema-Tv de lisans eğitimi aldı. Filmleri yurt içinde ve dışında önemli başarılar sağladı. 2017’de Avrupa Film Akademisi üyeliğine kabul edildi. Uluslararası ortak yapımlar, film,dizi ve reklam projelerinde yapımcı ve yönetmen olarak çalışmalarını sürdürüyor.

FILMOGRAPHY:

Toz Baba Tekkesi : (2024-2025) Yapımcı-Yönetmen,

Gülizar : (2024) Yapımcı,

Klondike : (2022) Yapımcı,

OMAR VE BİZ ( OMAR AND US - 2019) Yapımcı-Yönetmen,

Sev Beni (Love me – 2013) Yapımcı-Yönetmen,

Kara Köpekler Havlarken (Black Dogs Barking – 2009)Yapımcı-Yönetmen

Bekir Bülbül (Yönetmen) 

Bekir Bülbül Konya’nın Beyşehir ilçesinde doğdu. Lisansını Sakarya Üniversitesi Bilgisayar bölümünde, yüksek lisansını İstanbul Haliç Üniversitesi oyunculuk bölümünde tamamladı. 

2016 yılında yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği “Bulgur Değirmeni” adlı belgesel filmi ve “Benim Küçük Sözlerim" adlı uzun metraj filmi başta 53. Antalya Film Festivali ve 37. İstanbul Film Festivali olmak üzere otuzdan fazla ülkede film festivallerine davet edildi ve ödüller kazandı. 

2022 yılında yönetmenliğini yaptığı “Bir Tutam Karanfil” dünya prömiyerini en prestijli festivallerden biri olarak kabul edilen Tokyo Film Festivalinde gerçekleştirdi. Şu an hala festival yolcluğu devam etmektedir. 

Filmografi

2016 - Bulgur Değirmeni (Belgesel Film- Yönetmen

  1. Antalya Film Festivali – DÜNYA PRÖMİYERİ

2018 - Benim Küçük Sözlerim (Uzun Metraj Film) - Yönetmen ve Senarist

  1. İstanbul Film Festivali – DÜNYA PRÖMİYERİ
  2. Kosova Film Festivali - EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ – Kosova
  3. Seoul Guro Kids Film Festivali- EN İYİ FİLM ÖDÜLÜ – Güney Kore

2022 – Bir Tutam Karanfil (Uzun Metraj Film) - Yönetmen ve Senarist

  1. Tokyo Film Festivali – DÜNYA PRÖMİYERİ – Japonya
  2. Sofya Film Festivali – JURİ ÖZEL ÖDÜLÜ – Bulgaristan
  3. İstanbul Film Festivali – EN İYİ GÖRÜNTÜ YÖNETMENİ ÖDÜLÜ

Elif Sözen (Yönetmen) 

1989 Malatya doğumlu Elif Sözen, Anadolu Üniversitesi İletişim Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu. Programcı, yazar ve editör olarak çeşitli radyo, gazete ve televizyon programlarında çalıştı. Uzun yıllar sinema ve reklam sektöründe yönetmen yardımcısı olarak yer aldı. 

İlk kısa filmi “Kutlama”yı 2018’de çekti. İkinci kısa filmi Bir’i 2020’de çekti. İki kısa filmi de yurtiçi ve yurtdışı festivallerinde gösterildi, ödüller aldı. 

Şu an ön yapım aşamasında olduğu ilk uzun metrajlı film projesi Veha için çalışmalarını sürdürmektedir.

Güven Adıgüzel (Senarist- Yazar)

1983 İzmir doğumlu. Yazar, şair, senarist. Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu. Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi’nde öğrenciyken arkadaşlarıyla birlikte başladığı edebiyat çalışmalarına, 2005 yılında Son İstasyon, 2009 yılında ÇETE ve 2011 yılında Racon dergilerinin yayın yönetmenliği görevini üstlenerek devam etti. Yazı, şiir, eleştiri ve denemeleri muhtelif dergi ve gazetede yayımlandı.

TRT Haber, TRT Türk’te dış yapım olarak yayınlanan kültür-seyahat programlarında senarist ve metin yazarı olarak çalıştı. Dünya prömiyerini 41. Uluslararası Moskova Film Festivali’nde yapan, yurtiçi ve yurtdışında katıldığı festivallerden birçok ödül alan, 2016 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından Yapım Desteği verilmiş uzun metraj sinema filmi KAPAN, 2018 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından Yapım Desteği verilmiş ZENCİ MUSA ve 2019 yılı Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü tarafından Senaryo Yazım ve Yapım Desteği verilmiş DUMANDAN SONRA adlı uzun metraj sinema filmleriyle birlikte, Bağımsız Uzun Metraj Belgesel Film (2020) Ataların Uykusu, Bağımsız Uzun Metraj Belgesel Film (2021) CATMAN ve Bağımsız Uzun Metraj Belgesel Film ÇÖL KÜTÜPHANELERİ’nin de senaristidir. 

Halen ikamet ettiği Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde senaryo ve edebiyat çalışmalarını sürdüren yazar, 1 çocuk babasıdır.

ESERLERİ

Kimse Kıpırdamasın (şiir, 2010)

Yoksulluk Şarkıları (deneme, 2012 İzdiham Yayınevi)

Kadraj Hataları (şiir, 2014 İzdiham Yayınevi)

Perilerin Dili (deneme, 2015 İzdiham Yayınevi)

Yaralar ve Diğer Sebeplerden (deneme, 2017 Profil Kitap)

Kendi Rüyasında Uyanan Derviş (inceleme, 2017 Profil Kitap),

Söz Verilmiş Bahçe (deneme, 2017, Profil Kitap)

Hürriyet Mahallesi’nden Fadime’nin Düğünü’ne (inceleme, 2018, Fide)

Papağanın Vaazı (deneme, 2019, Profil Kitap)

Kararsızlar Dağıtıldıktan Sonra (şiir, 2020, Profil Kitap)

Ölümlüler İçin / Zamanın Kısa Hikayesi (deneme, 2021 Profil Kitap)

Huzursuz Evler Atlası (deneme, 2022, Profil Kitap)

Zeynep Merve Uygun ( Akademisyen )

Belgesel sinemacı ve akademisyen Zeynep Merve Uygun, kelimelerin ve görüntülerin efsununa, sahici olmanın gücüne ve konforuna, iyi insanların çoğunlukta olduğuna inanıyor. Pomak mirasını, atalık tohumları ve bahçesini, Orta Doğu’yu ve Londra’yı çok seviyor. Uluslararası film atölyelerinde ve festivallerde mentör, eğitmen ve jüri üyesi olarak görev alıyor. Doktorasını İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesi Transdisipliner Belgesel Film programından alan Uygun, şu anda Özyeğin Üniversitesi İletişim ve Tasarım bölümünde doktor öğretim üyesi olarak görev yapıyor.