8.Kısa'dan Hisse Kısa Film Festivali Ödül Töreni

#

Genç Öncüler Gençlik Spor ve Eğitim Derneği'nin düzenlediği 8. Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali, 21 Haziran 2023'te Atatürk Kültür Merkezi’nde Sanatın bir direniş biçimi olduğu şuuruyla başladık. Ardından, 9 Kasım 2023'te Fatih Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen açılış programıyla festival resmi olarak "Başlamışızdır!" dedi.

Açılışta Festival Başkanı Aşkın Özcan, Filistin Soykırımı'na dikkat çekerek “gençlerin yetenekleriyle dünya sorunlarını kısa filmle çözeriz!" dedi. Festival Art Direktörü Abdülhamit Güler ise sanatta gelenekle yeniliği birleştirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Bir haftalık süreçte 10-14 Kasım’da AKM Yeşilçam Sineması'nda gerçekleşen etkinliklerde, sanat yönetmenliği, ses tasarımı, film müziği, yapay zekâ ve daha birçok konuda dolu dolu atölye çalışmaları 50 kişilik genç ve dinamik ekibimizle yapıldı. Etkinlikten etkinliğe koşarken, merakla beklediğimiz bir etkinlik de yapay zekaya senaryo yazdırıp afiş hazırlatmaktı. Ne yazık ki, yapay zeka sınıfta kaldı. Sanırım yapay zekanın sanat dünyasındaki kariyeri bir sonraki festivalimize kaldı!

Festival de sona yaklaşırken, görme ve işitme engellilere yönelik özel gösterimle başladı. "Adını Sen Koy" etkinliğiyle "Kısa’dan Hisse, Uzun’dan Muhabbet" diyerek kapandı.

16 Kasım'da Atlas Sineması'nda ödül töreni, müzik dinletisi eşliğinde başladı. Ödüller, başarılı yönetmenlere verilirken, Festival Başkanı Aşkın Özcan, "Festival ekibine teşekkürler, gelecek yıl görüşürüz. Şimdilik çekimle kalın!" dedi.