8.Kısa'dan Hisse Kısa Film Festivali Ön jüri

#

8.Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali başlıyor.

Ve senden hikayeye odaklanmanı istiyor;

bize başka bi’şekilde anlat, kısa filmin farkını ortaya koy.

 

Yılın 46.haftası Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali haftası. 12- 19 Kasım’da başka bi’ festival seni bekliyor…

Yarışmamızın ön jürisinde beş önemli isim bulunuyor. Akademisyen ve yönetmen Yusuf Emirdar, yönetmen Meryem Sena Metin, yönetmen Emre Sefer, yönetmen Merve Özen ile yönetmen Ömer Güler yarışmaya başvuran tüm filmleri titizlikle izleyecek.

 

Yusuf Emirdar (Akademisyen ve Yönetmen)

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sinema ve Televizyon ile Karşılaştırmalı Edebiyat bölümlerinde lisans eğitimini tamamlayan Yusuf Emirdar, ''Ufak Tefek Hikayeler'' ve ''Uşak Hesabı'' kısa filmleriyle yerli ve yabancı birçok festivalde gösterim ve ödüle layık görüldü.

Ardından dünyanın en prestijli film okulu kabul edilen USC School of Cinematic Arts’ta Film ve TV Prodüksiyonu üzerine yüksek lisans yaptı. Los Angeles’ta BBC Worldwide, Karga Seven Pictures, Milk & Honey Films, atSwim, Dirty Robber gibi şirketlerde reklam, müzik klibi ve uzun metraj film gibi çeşitli projelerin yapımında görev aldı.

Los Angeles'ta Ghetto Film School, İstanbul'da Marmara Üniversitesi ve Bahçeşehir Üniversitesi gibi okullarda birçok sinema dersi verdi. Son 4 senedir Boğaziçi Üniversitesi'nde ders vermenin yanı sıra, reklam çekimleri ve çeşitli projelerin senaryo yazım çalışmalarına devam ediyor.

 

Meryem Sena Metin (Yönetmen)

1995 doğumlu, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği bölümünden 2017 yılında mezun oldu. Medya Sanat Merkezi, İstanbul Medya Akademisi, Sinefesto ve Eyüp Film Akademisinde sinema eğitimlerini tamamladı. Animist’te animasyon yapımcılığı eğitimini tamamladı. Senaryoyu çok seviyor ve eğitimine Uludağ Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık bölümünde devam ediyor. Aynı zamanda Milli Eğitim Bakanlığı’nda öğretmenlik görevini sürdürüyor.

Filmografi:

Magus Baba’nın Mavi Maymunu (2023) Canlandırma, 00.00.07

Son Görülme (2021)  Kurmaca, 00.00.13

100.Gün (2016) Kurmaca, 00.12.15

Özçekim (2015) Kurmaca, 00.03.05

 

Emre Sefer (Yönetmen)

1992 İstanbul’da doğdu. İstanbul Aydın Üniversitesi Radyo, Televizyon ve Sinema bölümünden  mezun oldu. 2013 yılında ilk kısa filmini çekti. 2015 yılında bitirme projesi olarak Dört Numaradaki Melahat Hanım adlı kurmaca kısa filmi çekti. 2019 yılında Mahallenin Bazı Kedileri ve 2022 yılında Babamın Öldüğü Gün adlı kısa filmleri yazıp yönetti ve bu filmlerle birçok yerli ve yabancı festivalde finalist oldu ve ödüller aldı. Şuanda faal olarak sinema ve dizilerde yardımcı yönetmenlik yapmaktadır.

 

Merve Özen (Yönetmen)

1988 doğumludur. 2020 Yılında Fidan Sanat Vakfına bağlı olarak faaliyet gösteren HBS Sinema akademisinde eğitim almaya başlayarak sinema sektörüne girdi. İki adet kısa filmin senaristi ve yönetmeni. Bunun dışında çeşitli setlerde görev aldı.

Mesleki Geçmiş:

Bir Ömür 2070, Senarist ve Yönetmen

Kuş Bakışı, Senarist ve Yönetmen

Karşı Komşum Deniz, Yardımcı Yönetmen

Tepetaklak Cinayet, Reji

Adisyon, Reji

Kayıp Cevher Abdurrahim,  Sanat Yönetmeni

HEY, Işık Asistanı

 

Ömer Güler (Yönetmen)

1998 yılında Bursa'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamladı. Çocukluğundan itibaren el sanatları ile ilgilendi, yerel dergi ve sitelerde yazılar yazdı ve fotoğraflar çekti. 2019 Yılında Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'ne girdi. Sinema eğitimi almaya başladığı andan itibaren önemli projelerde yer aldı. Üniversite eğitiminin yanı sıra yurt içi ve yurt dışında faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum kuruluşlarında önemli görevler aldı. 2021 yılında yazıp yönettiği 'Arayış' belgeseli ile ilk filmini çekti. Sinema alanında eğitim hayatına devam etmenin yanı sıra kısa film ve belgeseller üretmeye ve profesyonel film setlerinde çeşitli rollerde yer almaya devam etmektedir.