Başka Bi' Festival 9. Yılında

#

9. Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali başlıyor.

Ve senden hikayeye odaklanmanı istiyor; 

bize başka bi’ şekilde anlat, kısa filmin farkını ortaya koy. 

 

2016 yılında sadece bir kısa film yarışması olarak çıktık yola. 7. yılımıza geldiğimizde ise yarışma sürecimizi festivale çevirdik. Geriye dönüp baktığımızda; onlarca kısa film gösterimi, ustalık sınıfı, sinema atölyesi ve kısa filmin gelişmesi için yapılmış etkinlik görüyoruz. Kısa filmin gelişmesini sadece etkinliklerle değil Kısa Film Atölyesi ile kısa filmci yetiştirerek de gerçekleştiriyoruz. Özgünlüğün ve özgürlüğün farkında olarak genç sinemacılara kapıları açmaya çalışıyoruz. Bir Direniş biçimi olarak gördüğümüz sinemayla görünmez olmanın önüne geçebileceğimizi biliyor ve 9. yılında da Kısa'dan Hisse Film Festivali'ne devam ediyoruz. Her yıl bir ustayı andığımız festivalde bu yıl Ahmet Uluçay'ı anıyor ve onun adı anıldığında ilk akla gelen özgünlük meselesini başka bi' festival olma arzumuzla birleştiriyoruz. 

Çok miktarda Ahmet Uluçay ve çok miktarda Filistin göreceğiniz yılın 45. haftasında, 02-09 Kasım’da başka bi’ festival seni bekliyor…

 

Kısa Filmleri  Destekliyoruz.

Bu yıl kısa film yarışmamızda En İyi Kurmaca, En İyi Belgesel ve En İyi Animasyon dallarında birinci olan eserlerin her birine 25Bin TL, En İyi Deneysel kategorisinde birinci olan esere ise 20Bin TL ödül verilecek. Usta sinemacı Ahmet Uluçay anısına Genç Öncüler Özel Ödülü olarak 20Bin TL verilecek. Lise kategorisinde birinci olan esere 10Bin TL ödülün yanı sıra İSE/İstanbul Sinema Evi Sinema Eğitimi verilecek. Yapılacak yarışmayla yapım desteği almaya hak kazanan projelerden birine 50Bin TL İSE/İstanbul Sinema Evi Film Yapım Desteği, bir diğer projeye Postmekan Kurgu Desteği, bir diğer projeye Color Core Renk Düzenleme Desteği, bir diğer projeye ise FSM Yapım Kamera Desteği verilecek. Ödül almaya hak kazan filmler dışında gösterime giren tüm filmlere gösterim ücreti verilecektir.

Başvurular FilmFreeway Üzerinden.

Yarışmaya başvurular 5 Haziran’dan itibaren FilmFreeway.com üzerinden alınacak. Film Freeway’den alınan başvuru ücretleri kısa filmcilere takdim edilecektir. Son başvuru tarihi ise 09 Eylül 2024. 

 

Genç Sinemacıların Fikirleri Kitaplaşıyor.

Genç sinemacıların bu alana dair sinema tecrübelerini bir araya getirerek kitaplaştıracağız. Bu yıl senaryoya odaklanacağız. Senaryo insanın içine dert gibi oturur ve o dert yazdıkça biteceğini sansa da insan büyüdükçe büyür. Biz bu dertleri kitaplaştırarak matbuuyu festival olarak yaşatmaya devam edeceğiz. 

 

Özel Gösterimlerimiz

Özgün ve özgür kısa filmleri sinemaseverlerle buluşturacağız. Engelli bireyler için erişilebilir özel gösterimler yapılacak. Filmler bu gösterimlerde ayrıntılı alt yazı ve sesli betimleme ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak. 

 

Ustalarla Çıraklar Buluşuyor.

Bu yıl da usta sinemacılar ile kısa filmciler ustalık sınıfı, atölyeler, panel ve söyleşilerde buluşacak. Sadece gösterimlere doymakla kalmayacaksınız etkinliklere de doyacaksınız. Yeri gelecek bilgilenecek, yeri gelecek sinema ekipmanları kullanacak, yeri gelecek tek plan masada alanında deneyimli kişilerle çekirdek çitleyeceksinz. Bunun yanında birçok sürpriz etkinliğe hazır olun.

Karşınızda Yarışmamızın Ön Jürisi.  

Yarışmamızın ön jürisinde beş önemli isim bulunuyor. Yönetmen- Senarist Mehmet Nuri Kaya, Yönetmen-Senarist Ahmet Duvar, Yapımcı Elif Daşkaya, Yönetmen-Senarist Nesibe Sena Ayın, Oyuncu-Eğitmen İlter Kapıcı yarışmaya başvuran tüm filmleri titizlikle izleyecek.

 

Danışma Kurulumuz.

Danışma kurulumuzda ise Yapımcı Betül Demir, Yönetmen-Senarist Muhammed Furkan Daşbilek, Akademisyen Doç. Dr. Mesut Aytekin, Yayıncı-Yazar Cevat Özkaya ve Editör-Yazar Asım Öz yer alıyor.

 

*** Şartnamenin dikkatlice okunması rica olunur.