7. KHKFF Basın Toplantımız Gerçekleşti

#

7.yılımızda Kısa’dan Hisse serüvenizimize festival olarak devam ediyoruz. Sinema kültürünü yaygınlaştırmak, yerli kimliği koruyarak evrensel ürünlerin ortaya çıkmasına vesile olmak ve genç sinemaseverleri bir araya getirmek amacıyla düzenlediğimiz festivalimizin basın lansmanını Beyoğlu Akademi’de gerçekleştirdik.

7.yılımızda Kısa’dan Hisse serüvenizimize festival olarak devam ediyoruz. Sinema kültürünü yaygınlaştırmak, yerli kimliği koruyarak evrensel ürünlerin ortaya çıkmasına vesile olmak ve genç sinemaseverleri bir araya getirmek amacıyla düzenlediğimiz festivalimizin basın lansmanını Beyoğlu Akademi’de gerçekleştirdik. Lansmanımızda Festival Direktörümüz Aşkın Özcan, Kısa’dan Hisse Kısa Film Günleri’nden festivale geçiş macerasını aktarırken danışma kurulu adına Abdülhamit Güler festival kapsamında gerçekleştirilmesi planlanan etkinliklerden bahsetti. Ön jüriyi temsilen Döndü Toker, genç sinemacılarla ustaları bir araya getirmenin önemini ve sektördeki eksiklikleri vurguladı.

Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali kapsamında bu yıl kurmaca, belgesel, animasyon ve deneysel türlerinde en iyi filmler seçilirken lise yaş grubu kategorisinde en iyi 3 film ödüle layık görülecek ve İSE İstanbul Sinema Evi'nden eğitim hakkı kazanacaklar. Ayrıca bir usta sanatçı anısına Genç Öncüler Özel Ödülü ve Kısa Film Yapım Desteği Ödülü de sahiplerini bulacak. Festival Direktörümüz Aşkın Özcan, festival etkinliklerinin ve ödüllerin genç sinemacıları teşvik etmek amacıyla düzenlendiğini ifade ederek bu süreçteki etkinlik planını aktardı.

7. yılımıza özel olarak genç sinemacılarla “Gençliğin Gözünden Sinema” adlı bir kitap okuyucuyla buluşacak. Her sene gerçekleştirilen film gösterimlerine ise erişilebilirlik ilkesiyle yola çıkarak yeni bir soluk getirme kararı aldık. Görme ve işitme engelliler için sesli betimleme ve ayrıntılı altyazı desteğiyle ek gösterim yaparak filmlerimizi herkes için erişilebilir kılma niyetindeyiz. Ayrıca usta çırak buluşmaları, workshoplar, panel ve söyleşilerle tüm sinemaseverleri festivalimizde buluşturmak ve zengin bir paylaşım platformu oluşturmak için çabalıyoruz. Kısa film festivali çerçevesinde tüm genç sinemacıların üretkenliğini desteklemek için heyecanlı festival kadromuzla çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz!