Başka Bi' Festival 8. Yılında

#

 

8.Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali başlıyor.

Ve senden hikayeye odaklanmanı istiyor;

bize başka bi’şekilde anlat, kısa filmin farkını ortaya koy.

 

2016 yılında sadece bir kısa film yarışması olarak çıktık yola. 7.yılımıza geldiğimizde ise yarışma sürecimizi festivale çevirdik. Geriye dönüp baktığımızda; onlarca kısa film gösterimi, ustalık sınıfı, sinema atölyesi ve kısa filmin gelişmesi için yapılmış etkinlik görüyoruz. Bu yeni şeyler yapma ve gelişme isteği 8.yılında de Kısa’dan Hisse’de devam ediyor

Yılın 46.haftası Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali haftası. 12- 19 Kasım’da başka bi’ festival seni bekliyor…

 

 

Kısa Filmi Destekliyoruz.

Gerçekleştirdiğimiz kısa film yarışmasında en iyi kurmaca, belgesel ve animasyona 15Bin TL en iyi deneysele 7Bin 500 TL ödül dağıtacağız. Usta bir sinemacı adına Genç Öncüler Özel Ödülü olarak 7Bin 500 TL verilecek. Lise kategorisinde ilk üçe giren yönetmenlere İSE/İstanbul Sinema Evi Sinema Eğitimi verilecek. Birinci ayrıca 7Bin 500 TL ile ödüllendirilecek. Yapılacak yarışmayla en iyi iki senaryodan birine 30Bin TL Film Yapım desteği birine de Yapım Sonrası (Post Prodüksiyon) desteği verilecek. Kısa’dan Hisse olarak bu sene yaklaşık 125Bin TL değerinde ödül dağıtacağız.

 

Başvurular FilmFreeway Üzerinden.

Yarışmaya başvurular 21 Haziran’dan itibaren FilmFreeway.com üzerinden alınacak. FilmFreeway.com’ dan alınacak para kısa filmcilere takdim edilecektir. Son başvuru tarihi ise 20 Eylül 2023.

 

Genç Sinemacıların Fikirleri Kitaplaşıyor.

Genç sinemacıların bu alana dair sinema tecrübelerini bir araya getirerek kitaplaştıracağız.

 

Özel Gösterimlerimiz.

Özgün ve özgür kısa filmleri sinemaseverlerle buluşturacağız. Engelli bireyler için erişilebilir özel gösterimler yapılacak. Filmler bu gösterimlerde ayrıntılı alt yazı ve sesli betimleme ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

 

Ustalarla Çıraklar Buluşuyor.

 Bu yıl da usta sinemacılarla kısa filmcileri ustalık sınıfı, atölyeler, panel ve söyleşilerle bir araya getireceğiz. Bunun yanında birçok sürpriz etkinliğe karşı da hazırlıklı olun.

 

Karşınızda Yarışmamızın Ön Jürisi. 

Yarışmamızın ön jürisinde beş önemli isim bulunuyor. Akademisyen ve yönetmen Yusuf Emirdar, yönetmen Meryem Sena Metin, yönetmen Emre Sefer, yönetmen Merve Özen ile yönetmen Ömer Güler yarışmaya başvuran tüm filmleri titizlikle izleyecek.

 

Danışma Kurulumuz.

8.Yılımızda danışma kurulumuzda ise Yapımcı Halil Kardaş, belgesel yönetmeni ve yapımcısı Merve Sena Kılıç, akademisyen Doç. Dr. Mesut Aytekin, yayıncı-yazar Cevat Özkaya ve editör-yazar Asım Öz yer alıyor.