Kederli Adam / Başka Bi' Festival Seni Bekliyor

#

 

       

          7.yılında Kısa’dan Hisse yoluna festival olarak devam ediyor.
          Ve senden hikâyeye odaklanmanı istiyor;
          bize başka bi’şey anlat, kısa filmin farkını ortaya koy.

 

          2016 yılında sadece bir kısa film yarışması olarak çıktık yola. 6.yılımıza geldiğimizde ise geriye dönüp baktığımızda; onlarca kısa film gösterimi, ustalık sınıfı, sinema atölyesi ve kısa filmin gelişmesi için yapılmış etkinlik görüyoruz. Bu yeni şeyler yapma ve gelişme isteği 7.yılında Kısa’dan Hisse’yi bir festivale dönüştürüyor;

          Yılın 45.haftası Kısa’dan Hisse Kısa Film Festivali haftası.
          7-12 Kasım’da başka bi’ festival seni bekliyor…

 

          Kısa Filmi Destekliyoruz.

          Gerçekleştirdiğimiz kısa film yarışmasında en iyi kurmaca, belgesel ve animasyona 10Bin, en iyi deneysele 5Bin lira ödül dağıtacağız. Usta bir sinemacı adına Genç Öncüler Özel Ödülü olarak 5Bin lira verilecek. Lise kategorisinde ilk üçe giren yönetmenlere İSE Sinema Eğitimi verilecek. Birinci ayrıca 5Bin lira ile ödüllendirilecek. Yapılacak yarışmayla en iyi senaryoya en az 20Bin lira İstanbul Sinema Evi (İSE) Film Yapım Desteği ödülü verilecek. Kısa’dan Hisse olarak bu sene 65Bin lirayı aşkın ödül dağıtacağız.

 

          Başvurular FilmFreeway Üzerinden.

          Yarışmaya başvurular 8 Haziran’dan itibaren FilmFreeway.com üzerinden alınacak. Son başvuru tarihi ise 30 Eylül 2022. 

 

          Genç Sinemacıların Fikirlerini Kitaplaşıyor.

          Genç sinemacıların bu alana dair bakış açılarını, eleştiri, fikir ve önerilerini, gelecek perspektiflerini bir araya getiriyor ve kitaplaştıracağız. Böylece sinemanın geleceğini şimdiden okuyucuyla buluşturacağız.

 

          İstanbul’un İki Yakası Bir Arada.

          Özgün ve özgür kısa filmleri sinemaseverlerle buluşturacağız. Festivalin İstanbullular için daha da ulaşılabilir olması için bu sene de gösterimler iki yakada eş zamanlı olarak yapılacak. Engelli bireyler için erişilebilir özel gösterimler yapılacak. Filmler bu gösterimlerde ayrıntılı alt yazı ve sesli betimleme ile sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

 

          Ustalarla Çıraklar Buluşuyor.

          Bu yıl da usta sinemacılarla kısa filmcileri ustalık sınıfı, atölyeler, panel ve söyleşilerle bir araya getireceğiz. Bunun yanında birçok sürpriz etkinliğe karşı da hazırlıklı olun.

 

          Karşınızda Yarışmamızın Ön Jürisi.

          Yarışmamızın ön jürisinde dört önemli isim bulunuyor. Sinema yazarı ve öğretim görevlisi Döndü Toker, yönetmen Ömer Dişbudak, gazeteci ve yönetmen Ali Demirtaş ile geçtiğimiz yıl yarışmamızda Bir Nehir Kıyısında filmiyle birincilik ödülünü kazanan yönetmen Muhammed Furkan Daşbilek yarışmaya başvuran tüm filmleri titizlikle izleyecek.