Kısa Filmler Kısa'dan Hisse'de Yarışacak

#

5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri başlıyor. Genel kategori ve lise kategorisi olmak üzere iki farklı kategoride düzenlenecek yarışmanın jürisinde Atalay Taşdiken, Cemal Şakar, İpek Tuzcuoğlu, Seyid Çolak ve Belkıs Bayrak yer alıyor. Yarışmada toplam 35 bin lira ödül dağıtılacak. Her yıl farklı temalarla hazırlanan yarışmada bu yıl tema sınırlaması bulunmuyor. Yarışmaya son katılım tarihi 15 Şubat 2020.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle hazırlanan 5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri başlıyor. Genç Öncüler Gençlik, Spor ve Eğitim Derneği’nin düzenlediği kısa film günlerinde birbirinden değerli isimler yer alacak. Genel ve Lise kategorisindeki yarışmaya başvurular www.kisadanhisse.org adresinden yapılacak. Türkiye genelindeki yarışmaya 15 Şubat 2020’ye kadar başvurulabilecek. Eserlerin değerlendirilmesinin ardından Mart 2020’de kısa film günleri başlayacak. Yapılacak film gösterimlerinin ardından ödül töreniyle birlikte yarışma sonuçları açıklanacak.

 

645 FİLM KATILDI

Genç Öncüler Kısa Film Yarışması olarak başlayan etkinlikte bugüne kadar Evsizler, Bireyselleşme ve Aile, Güven, Birlikte Yaşama Kültürü temalarındaki filmler yarışmaya katıldı. Toplamda 645 filmin katıldığı kısa film günlerinde 30 film ödüle lâyık görüldü.  Birbirinden değerli isimlerle sinema üzerine söyleşiler düzenlendi. Beşincisi düzenlenen yarışmada bu yıl tema sınırlaması bulunmuyor ve başvurular iki farklı kategoride değerlendirmeye alınacak.

JÜRİDE KİMLER VAR?

Genel ve Lise kategorilerinde yapılacak yarışmanın Genel Koordinatörü Aşkın Özcan olacak. Yarışma yürütücüleri ise Mehmet Zahid Başak ve Mahmut İslam Bilir olacak. Yarışmanın ana jürisinde Atalay Taşdiken, Cemal Şakar, İpek Tuzcuoğlu, Seyid Çolak ve Belkıs Bayrak yer alıyor.

Sinema yazarı İhsan Kabil, yazar Cevat Özkaya, yönetmen Sinan Sertel, sinema eleştirmeni Tuba Özden Deniz ve yönetmen Bekir Bülbül, danışma kurulunda bulunuyor. Her biri alanında yetkin isimlerden oluşan ön jüri, katılımcılarının eserlerini değerlendirmeye tabi tutarak finale kalan filmleri belirleyecek. Yönetmen Kaan Atilla Taşkın, TRT iç yapımlardan Nuray Kayacan, sinema eleştirmeni Serdar Arslan, senarist Ayşe Karaköse’nin yanı sıra görüntü yönetmeni Muhammet Abdülgafur Şahin, ön jürileri üyeleri arasında.

35 BİN LİRA DAĞITILACAK

5. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri’nde iki kategoride toplam 35 bin liralık ödül verilecek.

Genel kategoride yarışan filmlerde;

BİRİNCİYE, 10.000 TL

İKİNCİYE, 7.000 TL

ÜÇÜNCÜYE, 4.000 TL

Jüri Özel Ödülü, 2000 TL

Genç Öncüler Özel Ödülü 2000 TL ödül verilecek.

Lise kategorisinde yarışan filmlerde ise

BİRİNCİYE, 5.000 TL

İKİNCİYE, 3.000 TL

ÜÇÜNCÜYE,  2.000 TL ödül dağıtılacak.

 
İrtibat:

İskenderpaşa Mh. Yeşiltekke Sk. No: 4 Fatih / İstanbul

 

e-posta: bilgi@kisadanhisse.org
Tel   : 0212 635 42 52 – 53