Ödüller Sahiplerini Buldu

#

4. Kısadan Hisse Kısa Film Günleri Ödül töreni 07 Nisan Pazar Günü Bayrampaşa Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezinde gerçekleşti ve ödüller sahiplerini buldu.

4. Kısadan Hisse Kısa Film Yarışması’nınödül töreni,dün akşam görkemli bir törenle Bayrampaşa Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Ünlü oyuncu Hasan Kaçan'ın onur konuğu olduğu törende “Birlikte Yaşama Kültürü” teması çerçevesinde filmlerini çeken ve ödüle layık görülen yönetmenlere ödülleri takdim edildi.

Canlı müzik dinletisiyle başlayan programda, geçmiş senelerdeki ödül törenleri ve basın lansmanları izlendi. Ardından Genç Öncüler Gençlik Hareketi Başkanı Aşkın Özcan’ın hareket adına konuşması ile devam etti. Temaya değinen Özcan din, dil, ırk gibi ayrımların bir çatışma sebebi olarak görülmemesi, bunların birer zenginlik olarak görülmesini ve bu coğrafyada huzurlu, mutlu şekilde yaşamayı arzuladığından bahsetti. “Bu tür temaları sanatın etkin gücünden yararlanarak kamuoyuna duyurmak ve farkındalık oluşturmak istiyoruz.” dedi.

Bu sene ödül töreninin onur ödülü Türk Sineması Araştırmaları(TSA) kurumuna verildi. Kurum adına ödülü yönetmen Murat Pay, SEKAM Yönetime kurulu başkanı Prof Dr. Burhanettin Can'ın elinden aldı. İzlenen videonun ardından söz alan Murat Pay yaklaşık on yıla yayılan Türk Sineması Araştırmaları projesinin böyle bir ortamda takdir edilmesinin mutluluk verici olduğunu söyledi. Kısa film yarışmasının uzun vadede bereketli olmasını temenni etti.

Ardından, jüri adına jüri başkanı yönetmen Nazif Tunç konuştu. Genç arkadaşlarımızın sinemada ilerlemeleri bize çok mutluluk veriyor diye başlayan Tunç “Bu sanata ilk başladığımız yıllarda etrafımıza baktığımızda Yücel Çakmaklı’dan başka ustayı göremiyorduk. Bugün tutundukları yerlerde ağaca dönüşen kısa filmcilerimiz, sinemacılarımız, uzun metraj çeken yönetmenlerimiz var. Geçmişte Yücel Çakmaklı’nın olduğu sinema alanı şimdilerde ulu bir kalabalığa dönüştü” dedi.

Yarışma sürecinde büyük emek verdikleri için yarışma jürileri Nazif Tunç, Mehmet Usta, Görkem Yeltan, Gülcan Tezcan, Sinan Sertel’e yarışma hatırası hediye takdim edildi.

Program, ödül sahiplerinin açıklanması ile devam etti. 180 in üzerinde filmin katıldığı yarışmada mansiyon ödüllerini Maske filmiyle Ercan Selim Öngöz; Apartman filmiyle Belkıs Bayrak; Yirmi İki filmiyle Hakan Sümer; Leke filmiyle Tufan Şimşekcan ve Ozan Siyah; Fotoğraf filmiyle ise Ozan Takış kazanan isimler oldu.

Gecede Genç Öncüler Özel ödülü Krampon filmiyle Abdullah Şahin'e giderken ,Lisan filmiyle Nurullah Özdemir ise Jüri Özel Ödülü’nünsahibi oldu.

Yarışmada birincilik ödülünü Misafir adlı filmiyle kazanan Orhan Dede 10 bin TL'lik büyük ödülü almaya hak kazanırken, ikincilik ödülünü Küllerinden Güle Dön adlı filmiyle Onur Kök, üçüncülük ödülünü ise Gümüş adlı filmiyle Deniz Telek aldı. www.kisadanhisse.org