7. KISA'DAN HİSSE KISA FİLM FESTİVALİ

#

 Geçtiğimiz yılı tam olarak şöyle kapatmıştık; “Niyet ettik 7. Kısa’dan Hisse Kısa Film Günleri’ne...” Biz niyet ettik, elhamdülillah ki Allah bize daha fazlasını nasip etti. Evet, biz de bilmiyorduk bu sene festivale dönüşeceğimizi. Her sene üzerine biraz daha ekleyelim derken bir baktık ki festival olmuşuz, çok da güzel olmuşuz. Festival belki bir hafta sürmüştür fakat biz bir yıl boyunca hazırlıklarımızı sürdürmeye devam ettik. Ekibimiz de büyüdükçe büyüdü. Ödül töreninin sonunda çekindiğimiz aile fotoğrafına bakarsanız hepimizin gururdan gözlerinin nasıl parladığını göreceksiniz. Eee nur topu gibi bir festivalimiz olmuş, tabi parlayacak…

“Kısa Film Başka Bir Şey!” sloganıyla Akademi Beyoğlu’nda duyuruya çıktık. Bu sene yeni haberlerimiz vardı. İlk olarak festival olmuştuk tabi ya. Bir de öyle tüm kategorileri birlikte değerlendirmeye son vermiştik. Onu da duyurmalıydık. Artık lise kategorisinin dışında deneysel başkaydı, animasyon başka; belgesel bambaşka, kurmaca daha başkaydı. Bir de bir haberimiz daha vardı. Bu sene ilk defa senaryo kategorimiz oldu. Ve kazanan yarışmacımıza İSE (İstanbul Sinema Evi) yapım desteği verecekti. Haberin güzelliğine de bakın.

Tüm jüri üyelerimizle ve danışma kurulumuzla daha önce tanıştınız. Ama onlara buradan da teşekkürü borç biliriz. Onlar festivalimizin olmazsa olmazı çünkü. Öncelikle Danışma Kurulumuz olan çok kıymetli Abdülhamit Güler, Cevat Özkaya, Gülcan Tezcan ve Samed Karagöz’e festivalimize kattıklarından dolayı çok teşekkür ediyoruz. Minnettarız. Akabinde Ön Jürimiz festivalimizde büyük bir yük üstlenerek tüm filmleri teker teker izleyip finalistleri belirledirler. Neredeyse beş bin dakika. Dile kolay! O yüzden Ali Demirtaş, Döndü Toker, Furkan Daşbilek ve Ömer Dişbudak’a ne kadar teşekkür etsek az gelir. Tabi izlemek zor ama okumak da bir o kadar zor. O sebeple Senaryo Jürimize de teşekkür etmemiz gerekir. Sevgili Ekrem Aydın, Elif Eda Karagöz ve Sinan Sertel’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Neticede sadece okumakla kalmayıp acaba hayata geçirmek ne kadar mümkün onu da değerlendirdiler. Ve ve geldik Jürimize! Başta Jüri başkanımız yönetmen Murat Pay’a, sonrasında görüntü yönetmeni Cevahir Şahin’e, senarist Hilal Çelenk’e, yapımcı İsmail Fidan’a ve oyuncu Selen Öztürk’e teşekkürlerimizi ve saygılarımızı yolluyoruz. İyi ki varlar ve iyi ki bizimleler!

Geçen sene olduğu gibi bu sene de yerimizde durmadık tabi. Durur muyuz hiç! Finalist filmlerimizin gösterimini yapmak artık olmazsa olmazımız. Bir bakmışsınız Anadolu, bir bakmışınız Avrupa yakasındayız. Bizden kaçamazsınız. Ama tabi bu sene de çok kıymetli bir yenilikle karşınızdayız. Üç adet filmimizi sesli betimlemeli ve ayrıntılı altyazılı bir biçimde özel seyircimizle buluşturduk. Ne kadar mutlu ve gururlu olduğumuzu tahmin edemezsiniz. Katıldıysanız belki edebilirsiniz ama.

Dolu dolu bir haftada paneller, ustalık sınıfları ve atölyelerimiz oldu. Ama bizim için önemli bir şey vardı. Bu sene ne yapıp edip gençlere daha çok söz verecektik. Verdik de. Önce “Niçin Sinema? Neden Olmasın!” başlıklı bir kitap ortaya çıkardık, çıkardılar. Orada epey dertleştik. Sonra da kitap üzerine konuşmak için bir panel yaptık. Yazarlarımızdan imza da almayı ihmal etmedik tabi. Onlar bizim için kıymetli! Bir diğer panelimiz ise “Festival Başka Bi’Şey Mi?” üzerine idi. Çok sevgili Döndü Toker moderate etti; İhsan Kabil ve Emrah Kılıç da merakımızı giderdiler. Son panelimiz ise Medipol Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleşti. İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Büyükaslan’ın moderatörlüğünde Birol Güven ve Abdülhamit Güler “Dijital Her Yerde, Sinema Nerede?” başlığı üzerine bizi aydınlattılar.

Kısa’dan Hisse’nin diğer olmazsa olmazları ise ustalık sınıfları ve atölyelerdir. Hazır gençler tecrübe dinlemek, üstatlarımız da aktarmak istiyorken onları bir araya getirmek bizim boynumuzun borcudur. Ustalık sınıflarımızda yapımcı İsmail Fidan ile Animasyon üzerine bir araya gelirken yönetmen Derviş Zaim ile de Yönetmenlik üzerine hasbihal edelim dedik. Atölyelerimizde ise yazmaya odaklandık. Senaryo alanında Selman Kılıçaslan’ı dinledik. Kısa film yazmak ve yönetmek üzerine de kıymetli Yeşim Tonbaz’ı dinledik.

Son olarak Tek Plan Masa ile haftayı tamamladık. Çok kıymetli isimler bizlerleydi; Burçak Evren, Nazif Tunç, Mahmut Fazıl Coşkun, Mevlüt Koçak, Halil Kardaş ve Hilal Çelenk. Masanın diğer taraflarında da yine gençler vardı tabi. Gençler sordu, onlar anlattı. Bir bayram havası vardı adeta!

Gelelim ödül törenine! Heyecan dorukta. Atlas Sinemasındayız. Fuaye alanı dolmuş, taşmış. Ekibimiz yerli yerinde. Reji hazır. Kameramanlarımız hazır. Basın masası hazır. Medya masası hazır. Teşrifat hazır. Müzisyenlerimiz provada. Finalistlerimiz ise oldukça heyecanlı. Artık salondayız. Bir müzik dinletisi hepimize iyi gelecek. İşte Muhammet Yıldırır ekibi ile sahnede! Bu sene birbirinden güzel tanıtım filmlerimiz var. İzliyoruz. İşte Festival Direktörümüz Aşkın Özcan sahnede! “Gayemiz hem sinemada var olmak hem de genç yeteneklerin önünü açarak onların heyecanını diri tutmaktır.” diyor. Haklı! Misafirimiz var. İstanbul Milletvekili Hasan Turan bizlerle. “İnsana, topluma ve ülkeye dair dertleri olan Kısa’dan Hisse ekibinin yıllardır sürdürdüğü bu çaba takdire şayan!” diyor. Mütevazi olmaya çalışıyoruz. İşte serüven videomuz karşımızda. Neler neler yapmışız bu zamana kadar. İyiyiz iyi. Tüm jüri üyelerimize de sahnede teşekkür ediyoruz. Ve o en hayacanlı ana gittikçe yaklaşıyoruz. Ve ödüller sahiplerini buluyor! Lise kategori ile başlıyoruz. Üçüncülük ödülünde iki ismimiz var; Buğra Aslanyürek ve Esma Akça. İkincilik ödülünü Ali Telek alırken birincilik ödülü Esranur Öztel'e gidiyor. Lise kategorisi harika iş çıkarmış yine. Şimdi kategorilere geçiyoruz. Her bir kategoriye özel ödülümüz var. Deneysel kategorisininin kazananı Volkan Güney Eker olurken Animasyon kategorisi ödülünü Murat Can Yağbasan alıyor. En iyi belgesel ödülü Orhan Dede'ye ve en iyi kurmaca ödülü de Emre Sefer'e gidiyor. Ve alkışlar susmuyor! Bir de Metin Erksan anısına Genç Öncüler özel ödülümüz var. Onu da Ömer Güler' e takdim ediyoruz. Tabiki bitmedi. Bir de jüri özel ödülümüz var ve onu da Bulut Kırbaş alıyor. Gelelim yapım desteği almaya hak kazanan yarışmacımıza! Son olarak Muaz Güneş'e ödülünü veriyoruz ve ödül faslımızı tamamlıyoruz. Şimdi tekrardan müzik dinletimize geçiyor ve derin bir "oh" çekiyoruz.

Evet, hakkısınız ödül töreni de bizim için bu hızda geçti. Zaman nasıl geçti anlamadık. Aile fotoğrafı ile bu yılki festival serüvenimizi tamamladık. Tekrardan elhamdülillah. Bir festival yılının daha sonuna geldik. Tekrardan niyet ediyoruz." Niyet ettik 8. Kısa'dan Hisse Kısa Film Festivaline"